poniedziałek, 27 października 2014

Dlaczego warto używać roweru jako środka lokomocji

Rower to dla mnie główny rodzaj transportu po mieście. Od razu sprecyzuje, że nie chodzi mi w tym poście o dalekobieżne podróże- skupię się na krótkodystansowych trasach na przykład: 20km. Może po przeczytaniu tego postu przekonasz się do jeżdżenia na dwóch kółkach zamiast samochodem.

Oszczędność pieniędzy


Sprawa oczywista- jeżdżąc rowerem spalasz tłuszcz, a nie pieniądze- każdy to zna.  Załóżmy, że do pracy, szkoły, czy na uczelnie w jedną stronę masz do przejechania 10km. Twój samochód spala 6l/100km a cena benzyny za litr to 5.30zł. To za podróż w dwie strony zapłacisz nieco ponad 6zł. Za pięć dni roboczych zapłacisz  w sumie około 31zł . Na miesiąc daje to w sumie około 124zł.


Oszczędność czasu


Jeżeli mieszkasz w większym mieście i codziennie przemieszczasz się samochodem lub autobusem to jestem pewny, że trochę czasu marnujesz w korku. Ja do szkoły mam jakieś 6km. Podróż rowerem zajmuje mi jakieś 15min. Jadąc samochodem albo autobusem jadę praktycznie tyle samo, jeżeli nie stoję w korku. Przez ścisk na drodze czas mojego dojazdu zwiększa się o około 10min, czyli wystarczająco dużo, żeby się spóźnić.

Nie musisz parkować


Spieszysz się do pracy, najpierw stoisz w korku, a później, jak już dojedziesz, to nie możesz zaparkować, szukasz miejsca, jeździsz w kółko i nic-koszmar. Jadąc rowerem bez stresu możesz przypiąć go prawie wszędzie, zachowując radość z życia.

Jesteś niezależny

Na ścieżce rowerowej

Ten punkt wiąże się z dwoma poprzednimi. Każdy czasami musi załatwić pewne sprawy "na mieście". Załóżmy, że jedziemy do fryzjera, a później do biedrony po pycholandię. Wybierając samochód oznacza to podwójne parkowanie. Jadąc autobusem najpierw musimy dojść na przystanek i jeszcze na niego poczekać. Potem pójść na kolejny i to samo, a weź tu się jeszcze przesiadaj.. No i trzeba jeszcze wrócić do domu. Autobus może też odjechać za wcześnie i wtedy trzeba czekać na kolejny. Wybierając rower nie musisz martwić się o parkowanie i nie musisz czekać na autobus. Poza tym rowerem dojedziesz tam, gdzie samochód ma zakaz wjazdu, a autobus nie dojeżdża.

Dbasz o zdrowie

Na koniec rzecz najważniejsza. Żeby gdziekolwiek rowerem dojechać, trzeba trochę popedałować. Codzienna półgodzinna przejażdżka rowerem, na pewno wyjdzie Ci na zdrowie. Zadbasz o kondycję, figurę i serducho. Czyli będziesz zdrowszy i piękniejszy.
Na ścieżce rowerowej


Zachęcam każdego do jeżdżenia na rowerze. Można w ten sposób zaoszczędzić trochę pieniędzy, czasu i zdrowia. Oczywiście wszystko ma swoje zalety i wady, ale nie będę teraz pisał o minusach dojazdu na rowerze. Osobiście do miasta używam starego trypa. W planach mam zakup jakiejś kolarzówki, bo są one jeszcze szybsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapoznaj się z moimi zasadami komentowania.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...